Dopuszczalne stężenie żelaza w wodzie wynosi 0,2 mg na litr cieczy. Jeśli jego ilość przekracza ten parametr, woda może stać się mętna, a także mieć nieodpowiedni smak i zapach. Żelazo prowadzi do barwienia ubrań, a także elementów instalacji. Poważnym problemem są również związki osadzające się w rurociągach, armaturze oraz urządzeniach połączonych z instalacją wodną, prowadząc do zatorów i korozji. Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie tych zjawisk jest usuwanie żelaza, w którym swój udział ma przede wszystkim odżelaziacz wody.

Czym usuwać żelazo z wody?

W procesie tym wykorzystane być mogą filtry wody, które zawierają co najmniej część cząstek żelaza. Mechaniczne filtry wstępne reagują i chronią wrażliwe części elementów technologicznych Mogą to być na przykład głowice sterujące, które posiadają odżelaziacze wody. System odpowiedzialny za usuwanie żelaza z wody, nie może bez nich funkcjonować. Zwykle są to specjalne cylindry ciśnieniowe napełniane specjalnie przystosowanym złożem uzdatniającym. Nowoczesne i bardzo funkcjonalne odżelaziacze wody posiada w swoim katalogu polska marka Ecoperla. Warto zwrócić uwagę na systemy uzdatniające tej marki, ponieważ dają wysoką gwarancję skuteczności rozwiązań.

Najbardziej wydajne odżelaziacze wody oraz ich parametry znajdziesz na https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/

Rozwiązanie oparte o analizę wody

Wybór odpowiedniego złoża i najlepszej technologii obróbki powinien opierać się na dokładnej analizie wody. Konieczne jest wyszczególnienie wszystkich parametrów. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się selekcją, sprzedażą i instalacją różnego rodzaju urządzeń do uzdatniania. Często oferują też profesjonalną analizę wody, opartą na badaniach fizykochemicznych. Są one absolutnie niezbędne do wyboru optymalnej technologii oczyszczania, a także do bardziej szczegółowego określenia stężenia w wodzie żelaza i manganu.