Woda w basenie musi odpowiadać pewnym normom, a przede wszystkim nie mogą się w niej znajdować zarazki chorobotwórcze. Z tego względu musi być poddawana dezynfekcji. Zastosowanie chloru spełnia wszystkie bakteriologiczne wymagania, ale w wodzie poddanej jego działaniu mogą powstać związki chemiczne o niekorzystnym działaniu na skórę i błony śluzowe. Ponadto obniża się pH wody ,a to sprzyja korozji części metalowych basenu.
Lampy bakteriobójcze w basenach poprawiają jakości wody, ponieważ poza niszczeniem drobnoustrojów pewna częstotliwość ultrafioletu rozbija cząsteczki chloramin. Chloraminy są to związki zbudowane z azotu, wodoru i chloru, które odpowiadają za drażniący zapach chloru na basenie.
Istotny jest prawidłowy dobór lampy UV. Chcąc osiągnąć skuteczną dezaktywację mikroorganizmów należ zwrócić uwagę na pewne parametry urządzenia. Są to: wielkość maksymalnego chwilowego przepływu, klarowność wody oraz konieczna dawkę promieniowania UV. Urządzenia można z łatwością porównać na stronie https://www.zestudni.pl/lampy-bakteriobojcze/ Lampa UV działa przez określony czas i należy tę dawkę określić na koniec jej żywotności. Klarowność wody ma wpływ na absorbowanie promieni. Taki dobór promiennika zagwarantuje, że woda będzie przez przewidziany okres działania lampy, pozbawiona mikrobów.
ostatnie komentarze